Základom bezproblémového fungovania a dlhej životnosti strechy je okrem výberu kvalitnej strešnej krytiny aj jej správna montáž. Neodbornou montážou by sa mohla znehodnotiť nielen samotná krytina, ale postupom času aj drevené časti krovu či fasáda. A aj keď je pokládka plechovej strešnej krytiny pomerne nenáročná, predsa len treba mať na pamäti niekoľko základných faktov, či už pred samotnou montážou, alebo počas nej.
Prípravná fáza pred montážou plechovej strešnej krytiny
Pred začatím samotných montážnych prác je veľmi dôležité zamerať sa na niekoľko základných faktov. V prvom rade musí mať strecha, na ktorú budeme montovať plechovú krytinu, zodpovedajúci uhol sklonu. V praxi to znamená, že strecha s uhlom sklonu menším ako 9° nie je tým najvhodnejším adeptom na pokrytie plechovou krytinou. Ďalším krokom pred montážou je kontrola nosných častí krovu, ako aj ostatných jeho prvkov. Hlavne staršie strechy, pokiaľ ich rekonštruujeme, môžu mať niektoré časti vplyvom vlhkosti poškodené natoľko, že je potrebné vymeniť ich za nové. V prípade nerovností je tiež treba tieto odchýlky vyrovnať pomocou štítových dosiek.
Vytvorenie základu pre montáž plechovej strešnej krytiny
Ak je strešná konštrukcia v poriadku, môžeme začať s montážou paropriepustnej fólie. Táto fólia pomáha streche „dýchať“, teda sa stará o regulovaný prestup vlhkosti a vzduchu a upevňuje sa spravidla na krokvy, prípadne drevené debnenie. V tejto fáze sa tiež montujú nadžľabové pásy. Plechová krytina sa nikdy nemontuje priamo na lepenku, ale na nosný podklad – rošt z drevených latiek. Laty na stavbu dreveného roštu by mali byť vhodne povrchovo upravené, aby bola ich životnosť čo najdlhšia. Tie sú potom na strechu montované v dvoch rovinách – laty umiestnené rovnobežne s krokvami a ďalšie priečne zasadené do nich. V tomto prípade hovoríme o dvojplášťovej streche. Takáto strecha dokáže veľmi účinne znižovať mieru prehrievania podkrovného priestoru. Po montáži nosného podkladu sa pokračuje v inštalovaní záveterných líšt, odkvapového lemovania a oplechovaní.
Montáž a kotvenie plechovej strešnej krytiny
Prichádzame k tej časti montáže, ktorá má rozhodujúci vplyv na celkovú životnosť a bezúdržbovosť strechy – k pokládke plechovej krytiny. Tu je dôležité venovať pozornosť dostatočným prekladom, šírka prekrytia závisí od veľkosti profilu a spôsobu ukladania jednotlivých plátov plechu. Na plechy po celom obvode strechy vo vzdialenosti cca 1 – 2 m od okraja je potrebné použiť na upevnenie viac skrutiek /8 ks na 1 m2/. Správne ukotvenie má rozhodujúci vplyv na izolačné vlastnosti strechy a na jej odolnosť voči nepriazni počasia. Na záver môžeme pristúpiť k montáži hrebenáčov na hrebeň strechy.
Pár dobrých rád na záver
Pri pokládke plechovej krytiny sa určite nevyhneme jej strihaniu či rezaniu. Keďže rez je potrebné vykonať tak, aby neprišlo k poškodeniu ochrannej vrstvy plechu, v žiadnom prípade sa neodporúča používať elektrické kotúčové náradie či rotačnú brúsku. Na jemné a šetrné strihanie sa používajú špeciálne nožnice na plech /nibbler/ alebo nástavec na strihanie plechu k elektrickej vŕtačke. Počas samotnej montáže plechovej krytiny je potrebné tiež dávať pozor na prípadné škrabance, ktoré môže zanechať na streche obuv či manipulácia s náradím. Každé takéto poškodenie je vhodné po ukončení prác natrieť lakom v rovnakom farebnom prevedení.
Nezáleží na tom, či sa na montáž plechovej krytiny podujme šikovný a zručný domáci majster alebo touto činnosťou poveríme špecializovanú firmu. Dôležité je to, aby boli všetky práce urobené odborne, kvalifikovane a správne. Naša strecha nám potom našu námahu oplatí dlhými rokmi bezproblémového užívania bez starostí a kompromisov. Nezáleží na tom, či sa na montáž plechovej krytiny podujme šikovný a zručný domáci majster alebo touto činnosťou poveríme špecializovanú firmu. Dôležité je to, aby boli všetky práce urobené odborne, kvalifikovane a správne. Naša strecha nám potom našu námahu oplatí dlhými rokmi bezproblémového užívania bez starostí a kompromisov.
Text a foto: PR